ورود به سیستم
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
مقالات
1378/10/11 00:00

کم رویی در کودکان

با افزایش اعتماد به نفس کودکان کم رویی آنها را کاهش دهید
روانشناس سلامت در یزد توصیه کرد: والدین باید با تمرکز بر رفتار مطلوب کودکان و تشویق انگیزه برای اصلاح رفتار در آنها و در نهایت با افزایش رشد حس اعتماد به نفس در آنها احساس کم رویی را در آنان کاهش دهند. 

دکتر حیدر اسلامی  اظهار کرذ: انسان همانطور که دارای یک سازمان جسمانی است دارای سیستم روانی نیز می‌باشد که با ایجاد نقص در هر کدام از اجزاء سیستم می‌تواند منجر به عوارض و ناراحتی و حالات ناخوشایند و گرفتاری در سازمان روانی و به طور کلی در هویت و عملکرد شده و عملکرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد. 

وی گفت: انسان موجودی است که دارای ظرفیت فوق العاده ای است و چنانچه همه جنبه‌های وجودی و رشدی در شرایط مناسب قرار داشته باشد می‌تواند لحظه به لحظه و روز به روز راه پیشرفت را ادامه دهد و موفق‌تر و تکامل یافته‌تر شود ولی اگر در شرایط مناسبی وجود نداشته باشد و موانعی برای فرد پیش آید نه تنها از رشد و تکامل باز می‌ماند بلکه می‌تواند گرفتاری‌های برای خود و اطرافیان و حتی نظام اجتماعی ایجاد کند که متاسفانه هر روز نمونه‌های بسیار زیادی را در جامعه شاهدیم. 

وی ادامه داد: گرفتاری‌هایی از قبیل اعتیاد، تجاوز به حقوق مردم، دروغ گویی و کلاه برداری در جوامع بشری امروزه بسیار زیاد مشاهده می‌شود. اختلالات و ناراحتی روانی هم پدیده‌هایی هستند که بدون دلیل به وجود نمی‌آید و زمانی به وجود می‌آید که می‌تواند زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی را بسیار ناگوار سازند که متاسفانه شیوع این اختلالات در دنیای امروز به دلیل افزایش استرس‌ها و روش‌های تربیتی نادرست و ناکار آمد بسیار بالاست. 

این روانشناس سلامت در گفت‌و‌گو با ایسنا افزود: یکی از عوامل اساسی تعیین کننده در سلامت سازمان روانی احساس امنیت و یا برخورداری از اعتماد به نفس می‌باشد که می‌توانیم آن را به سلامت سیستم حرکتی و عضلانی در ساختار جسمانی تشبیه کنیم در واقع اعتماد به نفس پایه و اساس و رکن اصلی سلامت روانی است و بنیادی تدین نیاز روانی است. 

دکتر اسلامی گفت: نقطه مقابل نیاز کمبود اعتماد به نفس برابر با کم رویی،خجالت، شرم و عدم اعتماد به نفس و احساس بی کفایتی و ضعف و ناتوانی است. افراد کم رو معمولا علائم اضطراب را که شامل تپش قلب، عرق کردن، رنگ پریدگی و لرزش در اندام بدن و اشکال در گفتار و بیان را دارند و احساس می کنند از عهده انجام امور بر نمی‌آیند و لذا در فعالیت‌ها کمتر مشارکت می‌کنند. 

وی خاطر نشان ساخت: این افراد روز به روز از همسالان خود عقب می‌افتند و ممکن است این وضعیت چنانچه رفع نشود تبدیل به بیماری‌های روانی پیچیده از قبیل اضطراب، وسواس، ترس و در نهایت خود بیمار پنداری و حتی جنون شود. 

دکتر حیدری اظهار کرد: پیامدهای منفی اجتماعی و روانی این اختلال بی حد است در حالی که با اتخاذ روش تربیتی و مطلوب و نظارت بر جریان رشد کودکان و نوجوانان می‌توانیم از ایجاد اختلال پیشگیری و در صورت لزوم به رفع آن بپردازیم تا شاهد شکل گیری شخصیت‌های قوی و توانمند و جسور و شاداب باشیم. 

وی افزود: کم رویی دارای علل زیاد است که مهمترین دلیل آن شرایط تربیتی و اجتماعی است بدین عوامل اثر گذار اجتماعی خانواده اهمیت زیادی دارد. خانواده‌هایی که همه نیازهای فرزند را تامین می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که وی در جریان رشد به طور طبیعی خود وظایفشان را انجام دهند به اعتماد به نفس فرزندان آسیب می‌رسانند. 

این روانشناس سلامت تاکید کرد: هیچ پدر و مادری حق ندارند به بهانه عشق و علاقه مسئولیت‌های فرزندشان را به عهده بگیرند و انجام امور شخصی حق و وظیفه کودک است لذا والدین نباید در این حق و وظیفه دخالت نمایند و به رشد مطلوب فرزندشان آسیب برسانند. 

دکتر اسلامی با بیان اینکه عامل مهم در خانواده نحوه برخورد والدین با کودک است افزود: متاسفانه هنوز از نظر برقراری ارتباط در سطح ضعیفی قرار داریم و عیب جویی و ایراد گرفتن و همچنین تاکید روی نقاط ضعف دیگران از یک طرف ریشه در ضعف شخصی خودمان دارد و از طرف دیگر باعث احساس تحقیر و بی کفایتی و ناکار آمدی و ضعف و عدم اعتماد به نفس و نهایتا کم رویی طرف مقابل می‌شود. 

دکتر اسلامی ادامه داد: عامل دیگر در نظام خانواده روش‌های تربیتی ناکار آمد سنتی است که فرزند خوب را فرزند کم حرف، ساکت و مطیع به حساب می آورد و فرزندی را که جسور و مستقل و خلاق است را خود سر و بی ادب تلقی می‌کند. 

وی متذکر شد: این طرز تفکر در نظام جای ندارد و درست است که یادگیری مهارت اجتماعی و احترام به بزرگتر امری پسندیده است ولی اطاعت بی چون و چرا و بی ارادگی و انفغالی بون دقیقا برابر با کم رویی و خجالت است. 

وی اظهار کرد: نظام‌های آموزشی نیز در این میان نقش بسیار تعیین کننده دارد در مدارسی که دانش آموزان را مداوم وادار به سکوت و اطاعت و تسلیم می کنند مانع رشد اعتماد به نفس کودکان و نوجوانان می شوند. و برعکس چون مدرسه و دانشگاه یک محیط اجتماعی است چنانچه از شرایط مطلوب تربیتی برخوردار باشد بهترین مکان برای از بین رفتن کم رویی و رشد اعتماد به نفس است. چون افراد می توانند با هم تعامل داشته باشند و مهارت اجتماعی را در خودشان پرورش دهند و فضای مناسبی برای رشد اعتماد به نفس مهیا سازند. 

یک روانشناس سلامت در پایان یادآور شد: از بهترین شیوه کاهش کم رویی رشد اعتماد به نفس از یک طرف و فراهم کردن فضا برای رابطه اجتماعی و ا نسانی و تعاملاتی است که باعث احساس موفقیت در فرد شود زیرا احساس عدم موفقیت و کمبود تعاملات اجتماعی در کنار هم باعث احساس کم رویی می شود که خود ریشه ناراحتی روانی و فردی زیادی می‌شود. 
 




نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :