ورود به سیستم
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
مقالات
1378/10/11 00:00

کودک آزاری


                      ( خبرنامه حمایت از کودکان در مورد آزار جنسی )

                        سلامت ، امنیت و آرامش حق همه کودکان است

والدین گرامی

باتوجه به واحدکار کودک آزاری تا پایان ماه ، هر روز یک پیام خدمتتان ارسال خواهد شد.

با ما باشید تا کودکانمان از آزار و سوء استفاده در امان بمانند .

------------------------------------------

آنچه دوست داریم کودکان در مورد آزار و سوء استفاده بدانند :

پیام 1    کودک آزاری چیست ؟

آزار ، رفتاری است که به دیگری آسیب برساند . زمانی که بزرگسالی با انجام عملی به جسم یا احساسات تو آسیب برساند این عمل آزار یا سوء استفاده نامیده می شود.

پیام 2   انواع کودک آزاری:

آزار جسمانی : زمانی است که فرد بزرگسالی تو را کتک بزند یا با رفتارهای دیگری که آزار جسمانی شمرده می شوند ، تو را آزار دهد مثل ، شلاق یا تازیانه زدن ، مشت زدن ، سیلی زدن ، هل دادن ، تکان دادن ، لگد زدن یا پرت کردن ، گاز گرفتن ، کشیدن مو ، سوزاندن با سیگار ، آب جوش یا سایر اشیاء داغ .

آزار کلامی یا عاطفی :

زمانی است که از کلمات برای آزار تو استفاده کنند و یا تو را مورد محبت یا نوازش قرار ندهند.

آزار جنسی :

آزار جنسی زمانی است که یک بزرگسال ، قسمت های خصوصی بدن تو را بدون داشتن دلیل مناسبی لمس کند . آیا قسمت های خصوصی بدنت را می شناسی ؟

قسمت های خصوصی قسمت هایی هستند که همیشه با لباس آن ها را می پوشانی ، حتی وقتی شنا می کنی با مایو آن ها را می پوشانی و آن ها فقط در حمام و توالت بدون لباس و برهنه هستند.

دلیل مناسب برای لمس قسمت های خصوصی بدن : مثلاً وقتی کوچک و نوزاد بودی نیاز داشتی که در توالت و حمام تمیز شوی ، یا به دلایل پزشکی ، دکتر یا پرستار باید همه ی بدن تو را معاینه کند تا مطمئن شود که همه چیز به خوبی رشد می کند. البته اگر تو زخم یا جوش نزدیک قسمت های خصوصی خود داشته باشی یک بزرگتر قابل اعتماد باید از تو مراقبت کند.

پیام 3   مهارت نه گفتن

وقتی کسی مرا آزار می دهد ، من چه باید بکنم ؟

اولین کاری که باید بکنی این است که به آن شخص بگویی این کار را متوقف کند. باصدای محکم و با نگاه کردن مستقیم به چشم های آن فرد به او بگو که این کار متوقف کند.

 اگر مورد آزار واقع شده ای و می ترسی به فرد آزار دهنده بگویی که آزارش را متوقف کند ، با بزرگتر دیگری که به او اعتماد داری در این باره حرف بزن . این وظیفه بزرگ تر هاست که مواظب امنیت کودکان باشند.اگر به بزرگتری موضوع را گفتی و او هیچ کمک برای متوقف کردن آزار نکرد ، باید به بزرگ تر دیگری بگویی.این کار ممکن است سخت باشد ولی به خاطر داشته باش ، همیشه بزرگ تر های زیادی وجود دارند که می توانند به تو کمک کنند تا امنیت داشته باشی.

پیام 4  در هنگام مواجه با مشکل با چه کسانی می توانیم صحبت کنیم ؟

تو می توانی به مامان و بابا بگویی. به چه کس دیگری می توانی بگویی ؟ یادت باشد در دو محل ، بزرگترهایی وجود دارند که می توانند به تو کمک کنند :

گروه اول : بزرگترهایی در خانواده مثل بابا ، مامان ، پدربزرگ و مادربزرگ ، عمو و عمه ، خاله و دایی.

گروه دوم : بزرگترهایی که در مدرسه هستند مثل معلمان ، مدیر ، ناظم ، مشاور مدرسه ، مسئول کتابخانه ،  راننده ی سرویس و همه کسانی که کارهای دفتری و اداری در مدرسه انجام می دهند ، می توانند به تو کمک کنند که امنیت داشته باشی.

تذکر : اگر کسی که تو را آزار می دهد ، یکی از همین دو گروه بود به پلیس تلفن کن .

پلیس کمک می کند که تو امنیت داشته باشی . شماره تلفن پلیس 110 است ، شماره تلفن پلیس مخصوص کودکان 123 است.

پیام 5 چه کسی مقصر است؟

آیا هیچ وقت امکان دارد وقتی بزرگتری من را آزار می دهد من مقصر باشم ؟

اتفاقا آن هایی که کودکان را آزار می دهند می خواهند تو فکر کنی که تقصیر توست تا جرات نکنی با بزرگ تر دیگری صحبت کنی . این یک حقه است.تو هم می توانی در مقابل این حقه کاری کنی.

وقتی از تو قول می گیرد که موضوع را مثل یک راز مخفی نگه داری و به کسی چیزی نگویی تو می توانی اول این قول رابپذیری و بعد که به محل امنی مثل خانه یا مدرسه رسیدی موضوع را به کسی که می تواند به تو کمک کند بگویی تا از آزار دوباره جلوگیری کنی . آدم هایی که بچه ها را مورد آزار قرار می دهند خیلی کلک و حقه باز هستند بخصوص آنهایی که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می دهند.این آدم ها اول خیلی مهربان هستند تا بچه به آنها اعتماد کنند و آن ها را دوست داشته باشند. کلک و حقه ی آن ها وقتی است که آنها خلاف قوانین لمس کردن رفتار می کنند و می خواهند قسمت های خصوصی بدن تو را بدون دلیل مناسب لمس کنند.بعضی وقت ها آنها ممکن است به تو بگویند که این لمس کردن علامت این است که آنها دوستان بسیار خوبی هستند و یا ممکن است بگویند که اگر موضوع را به کسی بگویی به دردسر بدی می افتی.به احساس خودت اطمینان کن و قوانین لمس کردن را یاد بگیر و همیشه به خاطر بسپار.به آن فرد بگو که این کار را متوقف کند . از او دور شو و موضوع را به بزرگتر قابل اعتمادی بگو.

پیام 6  آیا قوانین لمس کردن را می دانی ؟

لمس کردن دیگران هم ، مثل خیلی کارهای دیگر قانون دارد. مثل قانون ورود ممنوع یا علامت های چراغ راهنمایی برای رانندگی یا مثل قوانینی که برای بازی های مختلف می گذاریم . می توانی چندتا از قوانین بازی هایی را که دوست داری نام ببری؟ قوانین لمس کردن هم مثل همین قوانین هستند و حتما باید رعایت شوند تا هیچ کس آسیبی نبیند. قوانین لمس کردن بسیار ساده و کوتاه ولی خیلی مهم هستند.

قانون اول : هیچ کس نباید فرد دیگری را بدون اجازه و رضایت او لمس کند.

این قانون یعنی همه باید قبل از نوازش کردن ، بوسیدن ، بغل کردن یا هر نوع لمس دیگری از او اجازه بگیرند و اگر آن فرد دوست نداشت لمس شود و گفت (( نه )) یادمان باشد که (( نه )) یعنی (( نه! ))

پیام 7 آیا قانون لمس کردن را می دانی ؟

قانون دوم : قسمت های خصوصی بدن افراد به هیچ عنوان نباید بدون دلیل مناسب مورد لمس قرار گیرند.

توضیح : تعریف (( دلیل مناسب )) در ابتدا و در تعریف آزار جنسی گفته شده است فقط والدین ، یا اشخاص بزرگسالی که توسط والدین مشخص شده اند که در حمام کردن یا توالت رفتن به تو کمک کنند می توانند قسمت های خصوصی بدن تو را لمس کنند. دکتر هم برای معاینه می تواند تو را لمس کند ولی هیچ کس دیگری نباید قسمت های خصوصی بدن تو را لمس کند . در بازی های مثل دکتر بازی یا کُشتی گرفتن ، شوخی یا بازی با قسمت های خصوصی حتی برای والدین و بزرگسالان قابل اعتماد هم ممنوع است.

چرا آدم ها می خواهند این موضوع را مثل یک راز نگه دارند ؟ گاهی وقت ها به کودکان گفته می شود که کتک خوردن یا آزار جنسی تقصیر خود آن ها بوده است و کودکان هم باور می کنند.اگر بزرگ تری کودکی را آزار می دهد هیچ وقت تقصیر کودک نیست .

آن بزرگ تر می داند کاری که انجام داده است اشتباه است ، به همین دلیل از کودک می خواهد که موضوع را مثل یک راز مخفی نگه دارد تا آن بزرگ تر به درد سر نیفتد.پس لزومی ندارد تو این را به عنوان یک راز بپذیری و حتی اگر در حضور او پذیرفتی آن را نگه داری.

اگر یکی از دوستانم به من گفت که کسی او را آزار می دهد و از من قول گرفت که به هیچ کس نگویم آیا من باید بگویم ؟

شاید دوستت ترسیده باشد و از ترس قول داده که موضوع را به کسی نگوید ولی تو به پدر یا مادرت موضوع را بگو . آن ها می توانند به دوستت کمک کنند تا آزار دوباره اتفاق نیفتد.

اگر با دوستت در یک مدرسه هستی می توانی به معلم یا هر یک از بزرگتر های مدرسه بگویی . مسئله ی مهم این است که هر چه سریع تر به دوستت کمک شود.

پیام 9 من چطور می توانم بفهمم که کسی قصد دارد مرا برای بازی های لمس کردنی نادرست فریب دهد؟بهترین کار این است که به احساس خودت نسبت به مردم اعتماد کنی . بدن ما معمولاً وقتی مسئله ی خطرناک و نادرستی وجود داشته باشد ، به ما علامت خط می دهد. مثل احساس دلشوره و یا گرم شدن و مور مور شدن همه ی بدن ، حتی ممکن است حالت تهوع باشد.اگر تو نسبت به کسی یا جایی چنین احساسی داشته باشی در مورد احساس خودت با یک بزرگسال قابل اعتماد صحبت کن . اگر کسی این حس را به تو می دهد ، حرف بزن !

        به یک نفر بگو که وقتی با آن فرد هستی احساس راحتی نمی کنی . خبر دادن را      آنقدر ادامه بده تا یک نفر به حرف تو گوش دهد.

پیام 10 آیا من همیشه باید نگران باشم که بزرگترها می خواهند مرا فریب یا آزار دهند ؟

نه ! چون بیشتر بزرگترهایی که ما در زندگی خودمان داریم واقعاً مواظب کودکان هستند و می خواهد که امنیت آن ها حفظ شود.

یادت باشد که به احساس خودت اعتماد کنی. اگر در مورد چیزی احساس خوبی نداری ، یا یک نفر به نظر تو خطرناک می رسد ، تو نیاز داری که در مورد احساست با یک بزرگتر قابل اعتماد صحبت کنی . این کار ممکن است که در ابتدا سخت و خجالت آور باشد ولی این بهترین راه برای حفظ امنیت توست.

پیام 11  غریبه خطرناک کیست ؟

یک غریبه خطرناک کسی است که قصد صدمه زدن به اطفال را دارد. به کودکانتان بیاموزید که هرگز بدون اجازه شما با کسی همراه نشود و جایی نرود.

 

غریبه های مطمئن چه کسانی هستند ؟

به کودکان خود بیاموزید که غریبه هایی هستند که می توان به آن ها اعتماد کرد و در مواقع لزوم از آنها کمک خواست مثل : پلیس ماموران آتش نشانی و معلم ها

چگونه می توان با موقعیت های خطرناک مقابله کرد ؟

به کودک یاد دهید که همیشه فاصله خود را از افراد غریبه حفظ کند . به اندازه ای از آن ها فاصله داشته باشد که نتوانند او را قاپ زده یا بربایند. به آن ها یاد دهید که یک فرد بزرگسال هرگز از یک کودک تقاضای کمک نمی کند . آن ها باید از افراد بزرگسال دیگر کمک بخواهند.

چگونه می توان با موقعیت های خطرناک مقابله کرد ؟

والدین می توانند فرزندان خود را با آگاه ساختن آن ها از موقعیت های خطرناک محافظت نمایند.به آن ها یاد بدهید که در مواقعی که یک غریبه سعی می کند با آن ها صحبت کرده یا قدم بزند یا آن ها را سوار ماشین خود کند چه اقدامی باید انجام دهند.

در این مواقع کودکان بایستی :

فریاد بزنند : نه !

فرار کنند

به پدر و مادر یا فرد بالغی که به او اعتماد دارند بگویند.

 

 

پیام 12 غریبه خطرناک کیست ؟ غریبه مطمئن کیست ؟ چگونه می توان با موقعیت های خطرناک مقابله کرد؟

غریبه کسی است که خانواده شما او را به خوبی نمی شناسد . به کودک خود بیاموزید که غریبه شبیه هر فرد دیگری است . بسیاری از غریبه ها آدم های خیلی خوبی به نظر می رسند . وقتی با کودک خود صحبت می کنید به او بیاموزید که هیچ کس نمی تواند با نگاه کردن به افراد غریبه ، خوب یا بد بودن آن ها را تشخیص دهد و بنابراین آنها باید کاملاً مواظب باشند.کودکان غریبه ها را همه روزه در سوپر مارکت ها ، پارک ها و حتی در همسایگی خود ملاقات می کنند . عده ای از این افراد ، مردمان خوبی هستند ، ولی بعضی از آن ها نه . والدین می توانند با آموزش نکاتی را به فرزندان خود آن ها را از خطرات احتمالی محافظت نمایند.

یک غریبه چه خصوصیاتی می تواند داشته باشد ؟

یک غریبه می تواند زن یا مرد باشد .

می تواند لباس جین ، کت و شلوار یا هر چیز دیگری پوشیده باشد.

می تواند جوان یا پیر باشد.

او حتی می تواند کسی باشد که بستنی بفروشد یا آنکه در نزدیکی شما زندگی کند.

آیا همه غریبه ها بد هستند ؟ نه !

بیشتر غریبه ها آدم های خوب و عادی هستند . وقتی با بچه های خود صحبت می کنید به آن ها بگویید که باید کاملا ً مواظب خود باشند . چون هیچکس نمی تواند فقط با نگاه کردن، خوب یا بد بودن را تشخیص دهد.

برای کودکان بسیار عادی است که غریبه های بد را بسیار ترسناک و شبیه آدم های بد کارتون ها تصور نمایند . این مسئله نه تنها حقیقت ندارد ، بلکه برای آن ها بسیار هم خطرناک است که به این صورت فکر کنند.

 

 

پیام 13 چه کار های دیگری والدین می توانند انجام دهند ؟

مکان هایی را که کودکتان تمام مدت در آن جا حضور دارد بخوبی شناسایی کنید.

مطمئن باشید که کودکتان قبل از رفتن به هر جایی با شما هماهنگ می کند.

خردسالان بایستی در همه اوقات با والدین یا یک فرد قابل اعتماد همراه شوند.

کودک خود را تشویق کنید که به صورت گروهی و با دیگران بازی کند یا قدم بزند . امنیت در جمع بیشتر می باشد.

به کودک خود بیاموزید که به هوش و غریزه طبیعی خود اعتماد کند ، به آن ها بگویید چنانچه

 

احساس خطر نمودند سریعاً فرار کرده و موضوع را به یک بزرگتر قابل اعتماد اطلاع دهند.

به کودک خود بگویید که می تواند به شما اعتماد کند و هیچگونه رازی وجود ندارد.

به کودک خود بگویید چنانچه یک بزرگسال ، او را به نحوی لمس کرد که اسباب ناراحتیش را فراهم ساخت ، فوراً به شما اطلاع دهد.

به کودک خود یاد دهید که اگر زمانی در یک فروشگاه گم شود فقط از کارکنان آن فروشگاه کمک بخواهد.

چگونه می توان با موقعیت های خطرناک مقابله کرد ؟

به کودک خود یاد دهید که چنانچه فردی اقدام به ربودن آن ها کرد با جیغ و فریاد کمک بخواهند مثلاً :

(( تو پدر من نیستی ، ولم کن برم ))

به کودک خود یاد بدهید که به آن ها لگد بزنند و سعی کنند با آن ها مبارزه کرده و از دست آن ها فرار نمایند ، بدوند و حتماً به شما یا یک فرد قابل اعتماد اطلاع دهند.

    پایان

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :